Dentální hygiena

Dentální hygiena je základem úspěchu celého zubního ošetření. Většina nemocí dutiny ústní jde zastavit nebo alespoň zpomalit dobrou dentální hygienou. Dentální hygienistka pomáhá pacientovi pochopit význam dentální hygieny a hlavně mu pomáhá s praktickým nácvikem zubní hygieny. Doporučí mu pro něj vhodné pomůcky a naučí ho pomůcky používat. Základem zdravých zubů a dásní je také pravidelné čištění mezizubním kartáčkem. S tím to není ze začátku jednoduché – dásně při čištění krvácí, kartáček se ohýbá apod. Proto je třeba si techniku čištění osvojit pod vedením dentální hygienistky a společně vybrat vhodnou velikost kartáčku do každého mezizubního prostoru.

IMG_7855
Jak probíhá návštěva dentální hygieny?

První návštěva na dentální hygieně bývá především edukativní – poučení o vzniku, příčinnách a následcích přítomnosti plaku následované správnou instruktáži čištění a základním očištěním chrupu.

Na dentální hygienu si sebou můžete vzít i svoje zubní pomůcky a kartáčky, které běžně používáte.

Při návštěvě dentální hygieny také probíhá odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku nebo ručních nástrojů. Naše hygienistka Laura Hakrová je velmi zkušená i v léčbě parodontologických pacientů a v odstraňování hluboko pod dásní uloženého zubního kamene. Při náročnějších výkonech lze podat z rukou lékaře také lokální anestezii aby ošetření bylo pokud možno bezbolestné. Je potřeba počítat s tím, že kompletnímu vyčištění velmi zanešeného chrupu může být potřeba až několik hodinových návštěv.

Pokud má pacient nehezké pigmentace na zubech dokážeme je šetrně odstranit pomocí airflow pískování. Svěřte se naší dentální hygienistce do péče a poznejte pocit čistých zubů, zdravých dásní a svěžího dechu.

IMG_7747

Jednotlivé fáze dentální hygieny:

Dentální hygienistka nejdříve vyšetří stav Vašeho chrupu a dásní a zhodnotí úroveň Vaší hygieny podle množství přítomného plaku a krvácivosti dásní. To provádí pomocí zubního zrcátka a tupé parodontologické sondy. K možnosti pozdějšího hodnocení  léčby si dle potřeby zapíše parodontologické a hygienické indexy.

Poté Vás dentální hygienistka seznámí se zjištěným stavem a spolu v zrcátku se díváte na to, kde jsou problémy a nedostatky, jak vypadají a jak je poznat. Někdy pro ukázku může plak zviditelnit obarvením.

Po výběru správných pomůcek následuje detailní instruktáž čištění s klasickým příp. elektrickým kartáčkem. Druhou neodmyslitelnou dentální pomůckou jsou mezizubní kartáčky. Jejich pravidelné používání je zásadní pro zdravé dásně. Pokud ale máte již přítomný zánět dásní, může být pro vás prvotní zavádění kartáčků mírně bolestivé. S každodenním používáním ale tento nepříjmený pocit odezní.

Nastupuje fáze profesionálního čištění. Odstranění supragingiválního (naddásňového) zubního kamene je nejčastěji prováděno ultrazvukovým přístrojem. Na vyčištění užších prostor jsou využívány spíše nástroje ruční –  drápky, srpky, kyrety, pásky,… K čištění subgingiválního (poddásňového) zubního kamene je většinou přistoupeno až v další návštěvě.

Dentální hygenistka Vám po domluvě může odstranit pigmentace ze zubů metodou air-flow. Jde o přístroj,který pod tlakem fouká proud prášku na povrch zubu a tím obrušuje povrchový pigment na zubech. Pískovat nelze u pacienta s výrazným zánětem dásní.

Na závěr dle potřeby je chrup přeleštěn leštící pastou s kartáčkem a aplikován fluoridový nebo jiný gel.

Nadstandartní péče

Poskytujeme veškerou zubní péči

Moderní a bezbolestné vyšetření

Spolupracujeme se specialisty v oboru